مقاله آقای کیان کیانپور با عنوان «خود کرده را تدبیر نیست...»

 

     مقاله زیر توسط  همتبار گرامی جناب آقای کیان کیانپور ارسال گردیده است. ضمن سپاس از این همتبار فرهیخته و ارجمند، اصل مطلب ارسالی با افتخار در این وبلاگ درج می گردد.  

  «درود بر شما

از مطالب ارزشمند شما سپاسگزارم.بنده این چند خط را در جواب مقاله آقای رامین طهماسبی نوشتم.در صورت صلاحدید از آن استفاده نمایید.

                                                         باسپاس

                                                       کیان کیانپور

                       خود کرده را تدبیر نیست...

     در اینکه بختیاریها مردمانی ساده و بی سیاست هستند شکی نیست البته این یک نفص نیست چون سادگی و بی سیاستی ریشه در پاکی و صداقت آنها دارد و سیاست یعنی دروغ و حیله. ولی در دنیای امروز باید هوشمند بود و هوشمند رفتار کرد.

شما ازکلاه وچوقا وتفنگ و عکس گفتید بله درست گفتید ولی شور بختانه آنهایی که قدر و ارزش این نمادهای بختیاری را میدانند از آنها دوری میکنند و آنهایی که آشنایی کامل ندارند به آنها متوسل شده اند.

     آنهایی که شناخت کافی ندارند در کجا و از کجا باید آشنا شوند. مر کز فرهنگی کاربلد داریم که نداریم پس در محیط خانه و خانواده باید یاد گرفت حالا چه کسی باید یاد بدهد پدر و مادر! پدر و مادری که خود از فرهنگ خویش دوری می جویند؟! پدر و مادری که  در محیط خانه با فرزندان خود فارسی (فارسی -عربی)صحبت میکنند! پدر ومادری که خود جوکهای بختیاری می گویند و به فرهنگ و رسوم خود را تمسخر می کنند! یا پدر ومادری که پیامک های بختیاری را برای دوستان فارس زبان خود می فرستند تا آنها را شاد کنند؟!

      خودمان به فرهنگ و آداب بختیاری صدمه میزنیم، خودمان به فرزندانمان فارسی (فارسی-عربی) حرف زدن را یاد میدهیم و آنها را از زبان مادری شان دور می سازیم.  به گونه ای  او را تربیت میکنیم که احساس حقارت میکند تا در حضور دوستانش با پدر و مادرش بختیاری صحبت کند. این بیگانگی را پدر و مادر به او داده اند آنهایی که هر دو بختیاری هستند وقتی که باید نقاط ضعفمان را بر طرف کنیم  و در صدد اصلاح  آن برآییم، از آنها جوک و  پیامک میسازیم و برای خنده دیگران آنها نشر می دهیم! به چه قیمتی...!!!؟؟؟ چه انتظاری داریم؟  انتظار رشد و پیشرفت نسل آینده با چنین فرهنگی؟؟؟

 با این اندیشه و رفتار چه انتظاری می توان از مسئولین در حوزه فرهنگ داشت؟ آیا درست است آنان بگویند:

     به فرزندانتان زبان محلی بیاموزید، جوکهای بختیاری را برای دیگران پیامک نکنید و نخندید،( لر- فرنگی صحبت نکنید)، به فرهنگ و آداب خود افتخار کنید. در این آشفته بازار چه انتظاری از صاحبان حوزه فرهنگی داریم درحالی که خودمان  با این  فرهنگ کهن بیگانه ایم!

 اگرسری به تبریز سنندج و مسجد سلیمان بزنیم (مرکز آذریها، کردها و بختیاری ها) و لباس پوشیدن و صحبت کردن آنها را با هم مقایسه کنیم می ببنیم که ما چقدر از اصل خود دور مانده ایم.  چرا...؟ به کجا چنین شتابان؟

      نمی گویم فارسی بد است، فارسی زبان ملی ماست ولی شور بختانه آن را هم عربی صحبت میکنیم.

 باشد که روزگاری باز گردیم به اصل خویش.درد دلی بود در جواب درد دل.»

 

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
حق شناس

فرهنگ ها تنها در تعامل با یکدیگر امکان رشد و پویایی یافته و قادر خواهند بود که گستره ریشه های خود را فراگیر تر سازند. در این فرایند لازمه حیات یک فرهنگ ردوبدل کردن داشته های خود با داشته های سایر فرهنگ هاست فرهنگ بختیاری با اصالت و قدمت دیرینه خود هیچ هراسی در رویارویی با سایر فرهنگ ها و قومیت ها نداشته و در این تعامل متقابل بر غنای خود خواهد افزود تنها آنچه که فکر ما را درگیر می سازد هجمه فرهنگی از ناکجاآباد بی هویتی ست که با هجوم رسانه ای قدرتمند خود سعی در ریشه کن سازی هویت قومی جامعه ما و همه جوامع بشری می نماید که با یکسان سازی فرهنگی امکان تسلط بر کل جهان بشریت را بیابد و این تنها دغدغه فکریست که اگر با تقویت هویت قومی به مقابله با آن برنخیزیم دیگر قدرت به پاخاستن و بر اصول خود ماندن را نخواهیم داشت. پس لازم است که جنبه های قوی فرهنگ اقوام میهنمان را هر روز برجسته تر از قبل به فرزندان خود بشناسانیم و از تعارض قومیتی بپرهیزیم که فقط همه اقوام با هم صاحب همه داشته های فرهنگی غنی ایران زمین هستند.

کیان

حالا که از ناکجا آباد با رسانه های قوی به فرهنگ ما می تازند چرا خودمان هم به آنها کمک می کنیم ؟چرا تیشه به ریشه خودمان میزنیم ؟چرا خودمان را باور نداریم؟

رامین طهماسبی راکی

جناب آقای کیان کیان پور درود بر شما ، از لطف و محبت جناب عالی سپاسگزارم . چند بیت زیر در تأیید فرمایش و مقاله ی گرانسنگ شماست . وین شعله ی سوزان که برآمد ز چپ و راست / از ماست که بر ماست //جان گر به لب ما رسد ، از غیر ننالیم / با کس نسگالیم // از خویش بنالیم که جان سخن این جاست / از ماست که بر ماست // ما کهنه چناریم که از باد ننالیم / بر خاک ببالیم // لیکن چه کنیم ، آتش ما در شکم ماست / از ماست که بر ماست //