پل حاج جلیل استکی بختیاری(پل اورگان)

 

     در پی درج و انتشار تاریخچه پل حاج میرزاخون شجاعی راکی و عمل نیکوکارانه و خداپسندانه این فرد نیکوکار و خیر بختیاری، دوست و برادر عزیز جناب آقای مهراب مسعودی خبری از فرد خیر دیگری از تبار بختیاری در ارتباط با احداث پل در اختیارم گذاشت. ایشان سازنده و بنیان گذار پلی است که شهر اورگان را با جاده مواصلاتی کوهرنگ به چادگان - اصفهان و داران مربوط می سازد، حاج جلیل استکی بختیاری معرفی نمودند. این پل در فاصله کوتاهی در پایین دست  پل حاج میرزاخون شجاعی و بر روی رودخانه زاینده رود بنا نهاده شده است.

     از هم تبارانی که از شرح حال و بیوگرافی بنیانگذار و تارخچه دقیق ساخت این پل اطلاع کامل دارند در خواست می گردد بنده را یاری فرمایند تا بیشتر و بهتر در معرفی این فرد خیر و بزرگ مرد بختیاری و عمل خداپسندانه و نیکوکارانه وی اقدام گردد.

     نام و یاد همه بزرگانی که در راه سربلندی و افتخار و رفاه و آسایش مردم بختیاری قدم خیر و مؤثری برداشتند، همواره به خوبی و نیکی بر دل ها می ماند و همیشه بر زبان ها جاری است.

      بیشترین هزینه ساخت این پل به همت حاج جلیل استکی انجام گرفت که کمک های مردم اورگان و حاج شیخ محمدعلی نورانی نجف آبادی نیز وی را در انجام این عمل عام المنفعه وی را یاری داد. معمار سازنده این بنا و اثر ماندگار و خداپسندانه استاد مرتضی رئیسی نافچی بود. 

 

/ 6 نظر / 18 بازدید

بادرود.ایسا که ایقد دم ز ایل بختیاری ایزنین.یه قر به زون خومونم بنویسین.

علیرضا

بنام خدا مرحوم حاجی جلیل استکی فرزند حاج خدادا استکی از خانواده کربلایی محمد نقی یکی از چهارخانواده معروف استکی میباشد از آثار بجای مانده از ایشان میتوان به پل تاریخی ومسجد جامع دهستان اورگان اشاره کرد وی فردی عارف وفرهنگی بوده واز لحاظ مالی نیز توانا بوده است .

مجید عسکریان

سلام من یکی از دوستانم اهل اورگان می باشد از ایشان سلام مسجد حمام نیز ساخته اند واز خیرین بودهاند 0

صادق استکی اودگانی

عموی من تمام ایل استکی و تمام اطلاعات گذشته را میداند در ضمن من نوه مصطفی قلی استکی میباشم

حسین

کرّی خو وبلاگی راست کردینه.دستتوو درد نکنه بوو مردی از دیار اورگان

پژمان

سلام گووم حالت خووه په تو عجو وبلاگی راست کردییه خوشوم اووی ایّر راست اگوی یه غر لری بنویس پیامی ز طرف سوپرلر