مستر جی کاک( j.cock) جاسوس انگلیسی و وقوع سال طلوعی در بختیاری

 برگزیده ای از موضوع سال طلوعی از کتاب در دست تدوین از «پوده تا پبده و تاریخچه طایفه پبدنی »  

     سال طلوعی یا سال سروشی،به واقعه ای گفته می شود که در حدود سال های 1328 و 1329 شمسی و ملی شدن صنعت نفت ایران در منطقه گرمسیری بختیاری در خوزستان به وقوع پیوست. گروهی از مردم هفت لنگ بختیاری که درمناطق نفت خیز بختیاری و در حوالی مسجدسلیمان و لالی سکونت و مالکیت ارضی داشتند، بر اثرعوام فریبی ونوعی تخلیه افکار فرهنگی و مذهبی و جایگزین کردن اندیشه های بی پایه و منحط و خرافاتی، توسط جاسوس معروف و ماهرانگلیسی به نام جی کاک،شستشوی مغزی شده و ناخودآگاهانه مجبور به اطاعت و پیروی کورکورانه از اندیشه و افکار گمراه کننده وی  و از روی اعتقادات خالص و پاک اما  ناآگاهانه وارد یک جریان باطل و شوم شدند.

     طلوع،به معنی بر آمدن خورشید و ماه و ستارگان و ظاهر شدن و آغاز و ابتدا هر عملی یا چیزی است.اما در واقعه مذکوربه معنای ظهور یک پدیده غیر معمول و منحرف که توسط اجانب به مردم عامی و ساده دل القاءگردیده بود، گفته شده است.چنین وانمود کردند و به مردم تلقین نمودند که نور ایمان و صداقت و راستی و حقیقت بینی در وجود آنان سرزده و طلوع  نموده است!

     سروش نیز به معنی فرشته،ملک وجبرئیل معنی شده است. در گویش بختیاری به نجواهایی که از عالم غیب  به گوش می رسد سروش، و به افرادی که در واقعه مردم فریب، وارد آن جرگه واهی و توهم زاشده و دچار ظن و گمان انحرافی و مغالطه آمیز و خودباختگی گردیده بودند سروشی گفته می شد.سروشی یعنی مجنون،پریشان و سرگردان و کسی که از حال طبیعی خارج شده باشد. سال وقوع ماجرا در بختیاری،سال طلوعی یا سال سروشی نام گرفت و به زشتی فریب و مغلطه و به قیمت خدشه دار شدن صداقت و سادگی،به تاریخ پیوست.  

    

     این جاسوس تربیت شده و زبردست که ازسوی دولت انگلیس جهت دسیسه و توطئه های استعماری و تفرقه اندازی و سوق دادن مردم مؤمن و معتقد به اندیشه های واهی و انحرافی و دور ساختن آنان از صداقت ایمان نسبت به ملیت و دین و مذهب و هم چنین عقیم ساختن جنبش مردمی در راستای ملی کردن نفت، به میان مردم ایران و از جمله، بختیاری اعزام و مأمور پیشبرد اهداف پیر استعمار شده بود،با برنامه های طرح ریزی و از قبل پیش بینی شده و با وسایل و ابزار کار مورد نیاز و با اندیشه های مخرب و منحرفانه،وارد عمل گردید.

     در بروز هر حادثه و رخدادی،علت و معلولی دخیل است، واقعه سال طلوعی نیز از این امر مستثنی نبود.علل و معلول هایی باعث به وجود آمدن جریانی شد که موجب پیروزی مقطعی یک سوی جبهه و شکست طرف دیگر جبهه کارزار گردید. پیروزی و شکست بیانگر دو موضوع مهم گردید؛جناح زیرک و سیّاس و استعمار گر و فریبنده از یک سو و جناح با ایمان و معتقد ساده و صادق اما بی سواد و ناآگاه از سوی دیگر مواضع فکری و عملی طرفین را مشخص نمود.

     علت، برخورد و تصادف دو اندیشه و سیاست متضاد بود که یکی بر اساس ایمان و آموزه های دینی و فرهنگی و پایبندی و اعتقاد و تعصب بی حد و حصر مردم همراه با ناآگاهی و بی سوادی، و دیگری بر پایه طرح و اندیشه حیله گرانه از قبل پیش بینی شده جهت نفاق و استثمار و استیلا بر اقوام، نضج گرفته و به وقوع پیوست. معلول برای سودجویان و جاه طلبان، رخنه و نفوذ در لایه های درون جوامع مورد نظر و بهره کشی و پیروزی و تسلط  مقطعی و برای مردم تحت ظلم استعمار،ازهم گسستگی،نفاق،بدبینی و شرمساری و شاید عبرت را در پی داشت.

     رخداد مذکور بر اساس دو قطب و دو سوی یک جریان شوم را پی ریزی نمود. دو قطب غیر هم نامی که به محض تلاقی و تصادم جاذبه ایجاد کرده و به هم نزدیک و مرتبط گردیدند. در قطب مثبت اندیش اما بی خبر و غافل ،مردمی با ایمان و معتقد به باورها و ارزش های ملی و دینی با خصیصه زودباوری و سادگی و صداقت بیش از حد و در سوی دیگر، قطب منفی اما آگاه و با برنامه و انگیزه استثمار طلب دستگاه جاسوسی دولت پیر و مکار و استعمارگر انگلیس و در خدمت داشتن جاسوسان خبره و تربیت شده در انتیلیجنت سرویس قرار گرفته بودند.

     در سال های گذشته جاسوسان زیادی به کشور ایران آمده و با نفوذ در دولت و دولتمردان و مردم و امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، به اهداف خود نزدیک یا رسیده بودند اما از همه شتاخته تر و مؤثرتر جاسوسی بنام مستر جی کاک است که در شرکت نفت و در میان مردم بختیاری مبادرت به اعمال و دسیسه های گوناگونی کرده بودند.

     مستر جی کاک مسبب و موجد بروز واقعه سال طلوعی بود که با نفوذ از مجرای  باورهای مذهبی و ملی و فرهنگی مردم، به آفرینش و وقوع آن نائل آمد.از مستر جی کاک به جز روایات و خاطرات مردم بختیاری و نقل قول هایی از این دست،نوشته و سند موثقی در دست نیست اما ...

 

/ 4 نظر / 41 بازدید
پرشین بلاگ

سلام دوست عزیز آمادگی تبادل لینک با شما را داریم خوشحال میشیم شما هم جزئی از گروه ما باشید و اطلاعات در اختیار ما بگذارید یا به صورت فعال با ما همکاری کنید در صورت تمایل در کامنتینگ وبلاگ ایران نظر بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود

همتبار

آقای عبدالهی.سلام مطالب تاریخی خوبی دارید. شما در این مقاله اشاره کردید از پوده تا پبده . نمیدانم منظوره شما از پوده چه محلی باشد؟(لازم به توضیح است جهت اطلاع شما و شاید کمک به تحقیق شما پوده نام روستائی قدیمی در سرحدادت بختیاری با اصفهان در منطقه قمشه )شهرضا ) است. که طایفه ای از آن منسوب به لر هستند . شاید در اصل بختیاری یا طایفه ای از آنان بختیاری باشند. تعداد زیادی از آنان در دو قرن اخیر به منطقه چغاخور و اردل مراجعه کردند. در پوده به آنان لر می گویند. در اردل فامیل آنان رئیسی . در چغاخور گنجی و گنجی زاده و در روستای گل سفید از منطقه مشایخ با فامیل عباسی شناخته شده اند. ولی از یک کربو می باشند. قسمتی از آنان نیز در اصفهان ساکن شدند. که فامیلهای نفیسی و... هستند. جد آنان مسجد تاریخی در عهد صفوی در روستای پوده ساخت و دارای مکتبخانه مهمی نیز بود. الخ... اگر این مطلب به درد تحقیق شما خورد. پاسخ خود را در فرم پاسخ به نظرات همین مقاله منتقل کنید . بنده دوباره سر میزنم.

دوست نادیده

سلا مجدد در تکمیل تحقیقتان شما نیاز به تحقیق میدانی دارید. باید از پوده شروع شود. و به شهر اردل بروید ( رئیسی های اردل اگر چه بواسطه قرابت فامیلی هم اکنون یکی حساب می شوند. ولی اصل عده ای بابادی عکاشه و عده ای دیگر پوده ای هستند ... بعد مشایخ (منطقه ای از اردل) و بعد چغاخور ... که حتماَ مطالب در خور توجهی بدست خواهید آورد.

بنام خدا این جاسوس دقیقا در خلال همان سال ها در بویراحمد نیز همین کار را انجام داد و بین مردم الان سال طلوعی نیز بسیار معروف و خاطرات آنها شنیدنی است