نوبت کهنه فروشان درگذشت __ نوفروشانیم و این بازار ماست

مقاله از آقای رامین طهماسبی راکی

-----------------------------------

     هدف از نوشتن یادداشت قبلی در خصوص اوضاع نابسامان فرهنگی بختیاری نشان دادن ناکارآمدی برخی عناصر فرهنگی در عصر حاضر و جامعه کنونی  و لزوم به روز شدن آنها بود .

     آیا نوجوان و جوان بختیاری روستایی یا شهرنشین ساده و  بی آلایش که خود را در برابر هجوم فرهنگ های بیگانه که هر روز از طریق وسایل ارتباط جمعی مثل رادیو ، تلویزیون ، تلفن همراه ، اینترنت و ماهواره  با فن آوری های جدید و جاذبه های فراوان و فریبنده می بیند ، فرهنگ بختیاری چه اندازه برایش جذابیت دارد ؟

     آیا نوجوان و جوان شهرنشین شده ی بختیاری که مانند بسیاری از هموطنان ، خود را در آپارتمانی کوچک محصور می بیند پذیرش برخی از الگو های اکتسابی والدینش که در مواردی هیچ نوع سنخیتی با دنیای امروزی ندارد ،  را خواهد پذیرفت ؟

       آیا موی کندن وخراشیدن روی و جیغ کشیدن بانوان همتبار ، گریبان دریدن مردان ، تیراندازی در مجالس جشن و عزاداری ، استفاده از برخی مداحان بختیاری کم سواد که حتی قادر به خواندن صحیح متن اعلامیه فوتی و پیام تسلیت ها نیستند و دادن نسبت ناروا و اغراق آمیز برای آن عزیز تازه درگذشته یا  پوشیدن جامه ی سیاه به مدت طولانی در قرن بیست و یکم و دنیای پر زرق و برق کنونی برایش قابل پذیرش است ؟

     آیا در عصر ارتباطات با فن آوری های پیشرفته برای برخی از آداب و رسوم به روز نشده که گاهی در تضاد و تناقض با زندگی امروزیست ، جایی وجود دارد ؟

     آیا اگر در بسیاری از آداب و رسوم فرهنگ بختیاری بازنگری و اصلاحات صورت نگیرد  ، رفته رفته شاهد حذف یا انزوای فرهنگ قومیمان نخواهیم بود ؟

     می دانیم که لزوما ً در هر فرهنگی تمام عقاید درست و واقعی نیستند با این وجود آیا اگر برخی باورهای نادرست و تعصبات خشک  و بی پایه و اساس درون طایفه ای کنار گذاشته نشود به تفرقه و دشمنی های بی مورد دامن زده نمی شود ؟

     آیا اصولا ً فرهنگ بختیاری از ویژگی های یک فرهنگ مثل پذیرش اجتماعی ، اکتسابی بودن ، تحول پذیری  و ... برخوردار است ؟

     سؤالاتی از این دست  که در ذهن و فکر نوجوان و جوان بختیاری که وارث فرهنگ بختیاری در آینده می باشند ، بدون پاسخ خواهد ماند و جوان بختیاری دور افتاده از زادگاه نیاکانش دچار خودباختگی شده  ، پیشاپیش خود و فرهنگ خود را مغلوب  می داند و با آغوش باز پذیرای دیگر فرهنگ ها  ( البته اگر بتوان بر آنها نام فرهنگ گذاشت ) خواهد شد .

   آیا نوفروشانی که هویت مشخصی ندارند به دنبال چنین افرادی نیستند تا تیشه به ریشه فرهنگ های کهن بزنند و با شعار نوبت کهنه فروشی به پایان نرسیده است به میدان نیامده اند ؟ بر ماست که اصالت و فرهنگ ریشه دارمان را با سخنی نو و حلاوتی دیگر  به گوش میراث داران بختیاری برسانیم .

     متأسفانه حوزه فرهنگ بختیاری در مقایسه با سایر اقوام ایرانی کمترین آثار مکتوب  را دارد و سهم آموزش و پژوهش های علمی در این حوزه بسیار ناچیز است ، البته طی چند سال گذشته آثاری ارائه شده که بسیاری از آنها به دلیل تازگی ، عدم اطلاع رسانی صحیح  و ضعف های بنیادین مورد استقبال همتباران عزیز قرار نگرفته است .

      با توجه به هزینه ی بالا و دیر بازده بودن کارهای فرهنگی بسیاری از حامیان مالی تمایلی به سرمایه گذاری در این حوزه ندارند . اما باید برای بقاء و پایداری این فرهنگ کهن و ریشه دار کاری اصولی کرد ، باید با حفظ اصول پاره ای از عناصر فرهنگیمان نظیر ارزش ها ( مواردی که در گذشته ارزش بوده ، بدون هیچ گونه تغییری به ما رسیده است ) ، باورها ، نمادها ، صنایع فرهنگی و هنریمان بازنگری کنیم آنها را به روز کنیم .

     تا زمانی که خود و فرهنگمان را  نشناسیم ، نقاط قوت و ضعف فرهنگمان را نشناسیم آسیب پذیر خواهیم بود . باید بر روی آموزش بسیار تأکید شود . دست روی دست نگذاریم و به امید دیگران ننشینیم، باید بسترسازی کرد. باید آموزش های همگانی در بین همتباران افزایش یابد ، منظور از آموزش حضور در کلاس درس نیست ، آموزش از راه دور ، سرودن شعر ، بیان نکات پند آموز ، ارسال پیامک های آموزنده ، ایجاد سایت ها و وبلاگ های فرهنگی ( غیر سیاسی ) و بسیاری راهکارهای دیگر که نیاز به بررسی و فکر بیشتردارد در جهت ارتقا ء سطح دانش و آگاهی همتباران عزیز گام .

      بیاد داشته باشیم در رقابت بی رحمانه ی کنونی اگر ملت یا قومی  بخواهد بماند باید هزینه اش را بپردازد .

/ 3 نظر / 11 بازدید
بهمن

تغییر در اعتقادات یا بهتر بگویم باورها و آداب و رسوم اجتناب ناپذیر است . دوست عزیزم جهان به سرعت غیر قابل تصور در حال تغییر است .تردید نکنید که رفتار گذشتگان به درست یا غلط منسوخ میشود . اگرچه ما نه تنها در قوم خاص بلکه در مجموعه کشور همواره مشکل جایگزینی داریم .

س م م

با درود فراوان خدمت هم میهنان ارجمند تلاش های فرهنگی شما قابل تقدیر است حفظ اداب و رسوم مردمان هر زمان ومکان به عهده خود آنها وبا رعایت حق انتخاب آنهاست پیش وبیش از آنکه تهاجمی به فرهنگ متصور باشیم باید در نظر داشت تا خلائی وجود نداشته باشد اتفاق نمیافتد این قضیه می تواند معکوس هم باشد مگر همین چیز هائی که اکنون در حال اضمحلالند زمانی در حال گسترش نبوده اند و اینهائی که الان گسترده می شوند همیشه بوده اند ما از دیگران می آموزیم و به دیگران یاد می دهیم پس عقب ماندنمان به هیچ وجه قابل قبول نیست فکر هم نکنیم وضع سایرین از ما بهتر است شما با توجه به اشراف خود به فرهنگ بختیاری میپندارید وضعیتتان بحرانی است و سایر اقوام هم می دانند که متاسفانه وضع بهتری ندارند بر ماست که با امید به راه راستینمان که همانا احترام به همه اقوام ادیان ملیتها ونژادها و انسان هاست ادامه دهیم پیروز و سربلند باشید

محزون

همتبار گرامی سلام ، ازاینکه حرف دل مارا زدی خوشحالم، اما هرچند تغییر در بعضی رسوم غلط ،دشوار است و تنها گذشت زمان وتغییر نسل شاید کارسازتر باشد،اما باهمت عزیزانی چون شماها مقدور است وابتدا باید از درون خانواده. شروع وبا کشاندن موضوع ب فامیل وطایفه،انشاا...ایل سرافرازمان را ضمن پاسداشت تمام اصالت های دوست داشتنی اش،ایلی به روز ومتمدن ب دنیا معرفی کنیم، پتانسیلهای قوی فرهنگی واصیل را حفظ کنیم و فرهنگهای وارداتی وبی پایه چون تیراندازی در مراسم عزا که ابتدا در اعراب خوزستان مرسوم بوده را منسوخ کنیم...