مالکنون بی بازگشت کوگ تاراز « رامین طهماسبی راکی»

     دوازدهم آبان 1390 مصادف با ششمین سالگرد مالکنون ناگهانی و بی بازگشت کوگ ِغزل خوان بختیاری استاد بهمن علاءالدین «مسعود بختیاری» است. هنرمند فرهیخته ای که با صدای دلنشین و مخملی خود پیام مهرورزی، نوع دوستی و زدودن کینه ها و دشمنی ها را در گوش جان همتباران پاک نهاد خود زمزمه می کرد .
    بهمن علاءالدین  با دل کم طاقتش از دنگ و فنگ روزگار گلایه ها داشت ، از گرفگاری و نیرنگ زمونه  آزرده خاطر بود، کسی دیگر آشنایش نبود ، دل اشکناده اش از بی بفایی ها شکوه ها داشت  .
  مسعود بختیاری هنرمند گرانقدری بود که بیش از چهار دهه به فرهنگ و هنر این مرز و بوم خدمت کرد ، علاء الدین هم چون هالو زال ، پیرِ ناصح و راهنما بود ، افسوس که کسی فریاد یاریارش را نشنید ، عاشقیش را آشکار ننمود ، هیچ کس کم طاقیش را باور نکرد  ، آتش گرفتن جانش را نشان نداد ، کسی به دادش نرسید ، از بی قراریش سخن نگفت و دل برشته اش را مرهمی نبود .
     بهمن علاءالدین هنرمند خلوت گزیده و نازک طبعی بود که با تنهایی اختیار کردن و به دور از هرگونه شهرت طلبی و در کنج خلوت خویش عاشقانه به خلق آثار ارزشمند خود همت گمارد . وی با تسلط کامل به فرهنگ بختیاری و داشتن قریحه ای زیبا و سرشار ،  بسیاری از اشعار و آهنگ های کارهایش را سرود و ساخت . صدایی خوش زنگ داشت و صدایش یادآور ترنم کبک های غزل خوان کوهساران بختیاری بود . فراز و فرودهای آوازش مانند نرمه بارونی بود بر کویر تشنه ی جان ها ، بهمن صدای راستین ایل بود و غم و شادی و حماسه را با مهارتی بی نظیر سر می داد . قهقهه ی کوگ دری یک جا به او داده شده بود و خونده گری به او ختم شد .
     آثار فاخر و بی همتایی مانند مالکنون ، هیجار ، تاراز ، برافتو ، آستاره و بهیگ را از خود به یادگار گذاشت ، آثاری که مانند ستارگان درخشان و پر فروغ در آسمان موسیقی محلی و ملی ایران می درخشند . دریغا که دست اجل به وی مهلت نداد تا به ارائه آثار بیشتری بپردازد .
     بهمن علاء الدین فرهنگ گویای بختیاری بود که در عین ناباوری و بسیار زود هنگام همان گونه که خود دوست داشت مانند کبوتری بال افشان از میان ما پر کشید و خود را در دل کوه های سر به فلک کشیده زاگرس جاودانه ساخت .
     جسم پاکش در گورستان امام زاده طاهر کرج در جوار استادان بزرگ شعر و موسیقی غلامحسین بنان ، حسین قوامی ( فاخته ) ، احمد عبادی ، علی اصغر بهاری ، حبیب الله بدیعی ، مرتضی  حنانه ، امیرناصر  افتتاح ، حسن گلنراقی ، احمد شاملو آرمیده است ولی روح بلندش در دشت و کوه های بختیاری تا ابد دلواپس ایل خواهد ماند .
     کوچ همیشگی کوگ ِ رشتال باور کردنی نیست  اما باید پذیرفت که بهمن به آرزوی دیرینه اش یعنی بار کردن از این وارگه کهنه رسیده است و در دور دست ها کنار چشمه ساری نظاره گر ایل است .
ز دیده ها گرچه رفته است ولی از دل ها نخواهد رفت زیرا صدایش با ماست و تنها صداست که می ماند .
 
 
 
/ 2 نظر / 5 بازدید
کیان

درود بر شما. از نگارش زیبا و یاد آوری جنابعالی سپاسگزاریم. ... مرد نکو نام نمیرد هرگز مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

کرامت برزوئی

دوست عزیز من نیز راکی هستم ودر سیله از توابع بخش خانمیرزا شهرستان لردگان ساکنم لطفا درباره سیله راکی اگه اطلاعاتی دارید سری به وبلاگ ما بزنید ممنون