تخصیص بودجه جهت تجسس و غار نوردی در غار پبده

پس از بازدید بنده از غار پبده در دوم اسفند سال 1387 و عدم وجود هر نوع نوشته  و تابلوهایی و نصب در ورودی و خروجی شهر مسجدسلیمان وحتی شهر لالی که غار پبده در 25 کیلومتری آن قرار دارد ، به عنوان راهنما و وجود چنین غار تاریخی و باستانی ، جهت اعلام و راهنمایی به مسافرین و حتی به عده کثیری از ساکنین شهرها و روستاهای مجاورغار پبده که از وجود آن بی اطلاعند  ، باعث تاسف و نگرانی از بی توجهی مدیران منطقه نسبت به غار پبده گردید . بر آن شدم ضمن تهیه رنگهای اسپری اقدام به نوشتن نام غار پبده و کیلومتر و . . . بر روی لوله ها و تخته سنگهای حاشیه جاده شهر لالی به غار پبده نموده و سپس به اداره میراث فرهنگی و شهرداری شهر لالی مراجعه و از بی توجهی مدیران نسبت به این غار تاریخی گلایه کنم . چرا که تبلیغات و آگاهی رساندن در مورد این غار باستانی و تاریخی ایران می تواند سیل توریست به منطقه را سرازیر کرده و ضمن معرفی غار تاریخی پبده ، حداقل به مردم منطقه و ایران ، به اشتغال زایی و درآمدزایی مردم منطقه نیز کمک کند .

      ابتدا به اداره میراث فرهنگی رفتم . با استفبال و پذیرایی گرم مدیر محترم جناب آقای نجفی بابادی روبرو شدم . غار متروکه چندهزار ساله پبده را عنوان کردم که هم اکنون و در واقع از مد نظر مدیران نیز ترد شده و در دل کوه پبده و در تاریکی اذهان عده معدودی از دوستداران و مطالعه کنندگان و در اوراق اندکی از کتب  به عزلت و فراموشی بجا مانده است ، حتی دریغ از یک نوشته در معرفی آن در محل وجود خود !  آقای نجفی با بزرگواری و متانت به گلایه های بنده توجه کردند و کم توجهی را نیز با ادله پذیرفتند . سپس پوشه ای را پیش کشیدند که حکایت از پرونده پبده را در دل خویش داشت ، البته پرونده ای با چند ورق !

جناب آقای نجفی نیز از نبود بودجه گلایه داشت و فرمودند که پیگیری های لازم شده و قرار شده است که از سوی سازمان میراث فرهنگی خوزستان بودجه ای در اختیار این اداره قرار داده شود اما تا کنون مبلغی دریافت نشده است . هم چنین درخواست غارنورد را برای تجسس در این غار را نموده بودند که نامه آن در پوشه موجود بود. خوشحال شدم که آقای نجفی در باره این غار تاریخی اقداماتی انجام داده و پیگیری نیز می نمایند .

ساعتی بعد به شهرداری شهر لالی رفتم . سراغ معاونت محترم شهرداری ، جناب آقای شاپور حاجی پور اسیوند را گرفتم . آقای شاپور حاجی پور فرزند مرحوم نادر حاجی پور دوست دیرینه ام می باشند . گرمی استقبال و پذیرایی ایشان موجب تشکر و امتنان را داشت اما گلایه ام را هم چاشنی تشکرم کردم و از اینکه در تابلو چهل تکه خروجی شهر لالی به طرف شمال و شمال شرقی و غربی ، نام روستاها و محلهای مختلف ثبت و نصب است ولی از نام پر آوازه و تارخی پبده اثری نیست ابراز نگرانی و دلخوری نمودم . آقای شاپور حاجی پور نیز به مانند آقای نجفی این نقیصه و بی توجهی را قبول کرده و در همان حال و به فوریت مسوول خدمات شهرداری را احضار و در حضور بنده دستور ساخت و نصب تابلو نام غار تاریخی و باسنانی پبده را صادر فرمودند که باعث بسی خوشحالی و مسرت بنده گردید و تشکر و تقدیر از ایشان داشته و دارم .

در مدت یک هفته ای که در شهر لالی بودم ، به غار پبده می رفتم و عکس های زیادی نیز از آن گرفتم . 107متر پیشروی بنده به بن بست غار منتهی گردید . از 20 کیلومتر طول پروفسور گریشمن فرانسوی و اشکفت دین ( ته ) به چلبار خبری نبود . بنده نه غار نورد بودم و نه غار پیما و نه باستان شناس و آثار شناس . فقط ظاهر غار را می دیدم و از قدمت و ساختار وجودی و غیره آن سر در نمی آوردم . لازمه شناسایی و معرفی غار پبده حضور یک کارشناس خبره را می طلبید .

پس از مراجعت به اصفهان با جناب آقای مهندس مختار باقری پبدنی تماس گرفتم . با توجه به دلسوزی و تعصب و تخصصی که در وجود آقای باقری سراغ داشتم ، ضمن اظهار و اعلام کمبودها ،نقیصه ها و بی توجهی ها در مورد غار پبده از ایشان طلب کمک و مساعت و راهنمایی را نمودم . آقای باقری نیز با  تلاش و پیگیری های مستمر ، تخصیص بودجه ای را از طریق سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کردند . کمک مساعدت و پیگیری آقای باقری قابل تقدیر و تشکر است ، ضمن اینکه ایشان نیز از طایفه پبدنی هستند و اجداد شان نیز در این سرزمین می زیسته اند و گذشته از پیگیری و مساعدت ایشان به عنوان یکی از مسوولین سازمان ،  بلکه به عنوان یک فرد با تعصب و مقید پبدنی ، در تخصیص بودجه کمک شایان و قابل توجه نمودند و در ادامه نیزمطمئنا از مساعدت و پیگیریها دریغ نخواهند کرد .

در تاریخ 15 مهر ماه جناب آقای نجفی بابادی ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری لالی ، با لطف و بزرگواری با تماس تلفنی از تخصیص بودجه ای نه  در خور تجسس و غار پیمایی و تجهییز و تامین لوازم و وسایل مورد نیاز غار پبده ، بلکه امیدوار کننده را اعلام فرمودند که باعث خوشحالی و خرسندی بنده گردید و خستگی و نگرانی از پیگیری امور غار پبده را از تنم بیرون کرد و امید آن را داریم که مسئولین محترم در آینده بیشتر و بهتر به موضوع این غار تاریخی و باستانی بذل توجه نمایند . موفقیت همه مسئولین دلسوز و متعصب به فرهنگ ایران را از خداوند منان خواستارم .  

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید