پبده و پبدنی و نگاهی تازه به فرهنگ بختیاری

توضیح استاد ظهراب مددی در باره کلمه پادرشاه(پادشاه) در گویش بختیاری

    

پاسخ زیر نظر استاد ظهراب مددی عالی محمودی درباره کلمه پادرشاه(پادشاه)است که جناب آقای کیان درخواست نموده بودند که در باره آن توضیح داده شود. با سپاس بیکران از استاد بزرگوار و دوست و هتبار فرهیخته و گرامی. همانطور که همه همتباران عزیز و ارجمند آگاهی دارند، استاد مددی نویسنده کتاب واژه نامه بختیاری می باشند. بهروزی و پیروزی اساد گرامی را از ایزد یکتا خواهانیم.

توضیح جناب آقای ظهراب مددی

«دوست عزیز آقای کیان، خدمت شما عزیزان به ویژه شما جوانان عرض کنم که قدرت و شیوایی و وسعت زبان بختیاری بیش از آن است که من و شما تصور می کنیم و متأسفانه آن را دست کم می گیریم  و کم از آن استفاده می کنیم.به هرچه و هرکه دوست دارید گفتن به این زبان چیزی از شما- شمای نوعی- کم نمی کند ولی چیزها بر شما می افزاید.

     عزیز من اصل واژه ی پادشاه در گذشته های دور "پاتخشا" بوده که  قواعد زبان بختیاری  تلفظ بعدی آن یعنی پادشاه را به راحتی تلفظ نمی توانستند بکنند چون دو صامت /د/ و /ش/ در کنار هم و بدون واسطه ی مصوت آمده است. پس برای راحتی تلفظ دو واج یکی  مصوت کوتاه( (ِ  و دوم /ر/ را افزودند. می توان دیگر واژه ها را مثال آورد: چرا سِن را سند می گوییم؟ چرا کمد را کُمُن می گوییم؟ به هرحال هر زبان قالب هایی دارد که مردمانش در آن قالب ها بهتر و راحت تر می گویند و می شنوند.»

نویسنده : حسین عبدالهی پبدنی : ۸:٢۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم